
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. 120 Grit Silicon Carbide 0.040 Crimped Fill Banded Nylon End Brush
- Item Code: 11162
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
End Brushes: Banded, Crimped Round Silicon Carbide Filament, Mounted on 1/4" Stems
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal for addressing recesses and internal features
- Deliver a targeted brushing action to a specific area on a part
- Has a grit size of 12
Tech Specs
Back To Top| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
|---|---|
| Grade | Fine |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Trim Length | 3/8" |
| Fill Diameter | 0.040" |
| Grit | 120 |
| Maximum RPM | 10000 |
| Diameter | 1/2" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Brand | Weiler |
| Stem Diameter | 1/4" |