
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 in. 120 Grit Silicon Carbide 0.040 Crimped Fill Banded Nylon End Brush
- Item Code: 11166
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
End Brushes: Banded, Crimped Round Silicon Carbide Filament, Mounted on 1/4" Stems
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Ideal for addressing recesses and internal features
- Deliver a targeted brushing action to a specific area on a part
- 2000 rpm maximum speed
- Ideal for hand use
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Grit | 120 |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Diameter | 3/4" |
| Fill Diameter | 0.040" |
| Grade | Fine |
| Maximum RPM | 10000 |
| Trim Length | 3/8" |