
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 X 1 Inch SX60 Mounted Ceramic Abrasive Flap Wheel - 1/4 Inch Shank
- Item Code: 112644
- Brand: Wendt USA
- Unit Size: 1
Description
Ceramic grain with a grinding aid to reduce heat on hard materials like stainless steel, titanium, nickel and alloys. Shelf sharpening grain is aggressive, while the coton backing also helps dissipate the heat. Applications include food processing equipment, turbines and castings.
Tech Specs
Back To Top| Optimal RPM | 20.000 |
|---|---|
| Diameter | 3" |
| Grit | 60 |
| Max RPM | 30.000 |
| Brand | Wendt USA |
| Material | Ceramic |
| Pack Quantity | 10/Box |
| Shank | 1/4" |
| Width | 1" |