
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 X 2 Inch A120 Mounted Abrasive Flap Wheel - 1/4 Inch Shank
- Item Code: 113387
- Brand: Wendt USA
- Unit Size: 1
Description
Wendt Flap Wheels are manufactured with Premium Aluminum Oxide grain on an X-weight cotton backing. This gives our wheels superior durability and greater flexibility.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Wendt USA |
|---|---|
| Pack Quantity | 10/Box |
| Shank | 1/4" |
| Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 120 |
| Max RPM | 35.000 |
| Diameter | 1" |
| Optimal RPM | 26.000 |
| Width | 2" |