
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Small 3M DBI-SALA ExoFit NEX Plus Comfort Cross-Over Positioning/Climbing Safety Harness
- Item Code: 1140199
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M DBI-SALA ExoFit NEX Plus introduced personal SRL adapters to the original NEX comfort harness product line.
Features
Back To Top- Integrated easy-link SRL adapter lets you quickly and easily connect and disconnect personal SRLs.
- Fixed dorsal D-ring helps maintain proper dorsal d-ring position and reduces the need to readjust during the workday.
- ANSI-compliant auto-resetting lanyard keepers for fast and easy parking of snap hooks and carabiners
- Shoulder, back and leg padding for enhanced worker comfort.
- Stand-up aluminum back D-ring ensures fast, easy and secure connections to your fall arrest system.
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Product Number | 1140199 |
|---|---|
| Weight (Imperial) | 5.4235 lb. |
| Weight (Metric) | 2.4600582187 kg |
| Application Recommended | Machine Operation |
| Brand | 3M |
| Leg Connection Type | Dual Lock Quick Connect |
| Specifications Met | OSHA 1910.140 |
| Tensile Strength | 3600 lbs./ANSI |
| Buckle Type | Revolver |
| Chest Buckle Material | Aluminum Alloy/Zinc Plated Steel |
| Series | ExoFit NEX |
| D-Ring Placement | Front |
| Industry Recommended | Construction |
| Chest Connection Type | Dual Lock Quick Connect |
| Webbing Material | Polyester |
| Color | Gray |
| Weight Capacity (Imperial) | 420.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 190.0 kg |
| D-Ring Material | Aluminum Alloy |
| Harness Application | Positioning |
| Weight Capacity | 420 lbs. (190 kg) |
| Body Belt | No |
| Harness Size | Small |
| Leg Buckle Material | Aluminum Alloy/Zinc Plated Steel |
| Padding Location Type | Leg |
| Product Type | Cross-over Harness |