
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, 7° Offset, 18,000 RPM, Front Exhaust, for 1/4-1 Inch W x 30 Inch L (6-25 mm x 762 mm) Belts, Dynabelter Standard Duty Abrasive Belt Tool
- Item Code: 11475-DYN
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynabelter® Air-Powered Abrasive Belt Tool
For weld grinding, blending and finishing, on metal and other surfaces. Dynabelter is ideal for work on ferrous and non-ferrous metals, wood, plastic, stone and composites.
Features
Back To Top- Uses include grinding cylinders, deburring castings, cleaning welds and fabricating metals. Also excellent for polishing tubing, deburring structural steel, finish-dimensioning on lathe work and blending inside corners. Safety-lock lever throttle included.
- Standard Duty, .7 hp model accepts 1" wide x 30" long abrasive belts. Adjustable speed; removable side handle.
- Includes 11681 Contact Arm Assembly.
- Ideal for use with 1/4" Dynaswivel , and 95676 Coupler/Plug Assembly.
Tech Specs
Back To Top| Length Inches (mm) | 21" (533) |
|---|---|
| Max. SFPM (SM/Min.) | 5,890 (1,789) |
| Motor Style | 7 Degree Offset |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/2" (13) |
| Brand | Dynabrade |
| Belt Size Inches (mm) | 1/4-1" (6-25) W x 30" (762) L |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Height Inches (mm) | 7-1/4" (184) |
| Motor Free Speed (RPM) | 18,000 |
| Exhaust Type | Front Exhaust |
| hp (W) | .7 (522) |