
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.2 hp, Right Angle, 13,000 RPM, Front Exhaust, for 1/4-1 Inch W x 30 Inch L (6-25 mm x 762 mm) Belts, Dynabelter Heavy-Duty Abrasive Belt Tool
- Item Code: 11476-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynabelter® Air-Powered Abrasive Belt Tool
For weld grinding, blending and finishing, on metal and other surfaces. Dynabelter is ideal for work on ferrous and non-ferrous metals, wood, plastic, stone and composites.
Features
Back To Top- Uses include grinding cylinders, deburring castings, cleaning welds and fabricating metals. Also excellent for polishing tubing, deburring structural steel, finish-dimensioning on lathe work and blending inside corners. Safety-lock lever throttle included.
- Heavy-Duty, 1.2 hp model accepts 1" wide x 30" long abrasive belts.
- Includes 11681 Contact Arm Assembly, and top control handle.
- Ideal for use with 3/8" Dynaswivel, and 98265 Coupler/Plug Assembly.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 1/4-1" (6-25) W x 30" (762) L |
|---|---|
| Height Inches (mm) | 7-1/4" (184) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 4,250 (1,295) |
| Motor Style | Right Angle |
| Length Inches (mm) | 21" (533) |
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |
| Exhaust Type | Front Exhaust |
| Brand | Dynabrade |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/2" (13) |
| hp (W) | 1.2 (895) |
| Motor Free Speed (RPM) | 13,000 |