
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 hp, Vertical, 7,200 RPM, Front Exhaust, for 1-2 Inch W x 30 Inch L (25-51 mm x 762 mm) Belts, Dynabelter Extra Heavy-Duty Abrasive Belt Tool
- Item Code: 11477
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynabelter® Air-Powered Abrasive Belt Tool
For weld grinding, blending and finishing, on metal and other surfaces. Dynabelter is ideal for work on ferrous and non-ferrous metals, wood, plastic, stone and composites.
Features
Back To Top- Uses include grinding cylinders, deburring castings, cleaning welds and fabricating metals. Also excellent for polishing tubing, deburring structural steel, finish-dimensioning on lathe work and blending inside corners. Safety-lock lever throttle included.
- Extra Heavy-Duty, 2.0 hp model accepts 2" wide x 30" long abrasive belts. Includes pressure bar with top control handle. Includes 11870 Contact Arm Assembly.
- 11871 Contact Arm with 4" dia. contact wheel is available for 2" wide x 60" long belts, providing a 20" workable reach. Optional 11891 Platen is available for 11871 Arm.
- Ideal for use with 1/2" Dynaswivel, and 98273 Coupler/Plug Assembly.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 1-2" (25-51) W x 30" (762) L |
|---|---|
| Exhaust Type | Front Exhaust |
| Height Inches (mm) | 7-3/4" (197) |
| hp (W) | 2.0 (1,492) |
| Length Inches (mm) | 21-1/2" (546) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 4,700 (1,432) |
| Motor Free Speed (RPM) | 7,200 |
| Motor Style | Vertical |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/2" (13) |
| Air Inlet Thread | 1/2" NPT |
| Brand | Dynabrade |