
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.2 hp, Right Angle, 13,000 RPM, Front Exhaust, for 1 Inch W x 30 Inch L (25 mm x 762 mm) Belts, Dynabelter Accu-Grinder Heavy-Duty Abrasive Belt Tool
- Item Code: 11486-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Grinds welds flat, without undercutting. Heavy-Duty, 1.2 hp model efficiently removes excess weld material and leaves narrow 'in-line' scratch pattern. This model takes the guesswork out of weld grinding, and prevents undercutting!
Features
Back To Top- Adjustable guide tires control the depth of abrasive belt cut. Simple twist-knobs adjust depth of cut. Allows controlled grinding on flats, contours and inside/outside of pipes and tanks.
- Includes 11717 Adjust-A-Wheel Contact Arm with 90-durometer standard serrated Contact Wheel, 2" diameter x 1" wide.
- Work on Longitudinal Welds; I.D; 12" diameter pipe or larger.; O.D; 8" diameter pipe or larger.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 1" (25) W x 30" (762) L |
|---|---|
| Height Inches (mm) | 7" (178) |
| hp (W) | 1.2 (895) |
| Length Inches (mm) | 22" (559) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 4,220 (1,282) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/2" (13) |
| Motor Style | Right Angle |
| Motor Free Speed (RPM) | 13,000 |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Front Exhaust |
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |