
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 X 2 Inch A80/Medium Mounted Finishing Flap Wheel - 1/4 Inch Shank
- Item Code: 117585
- Brand: Wendt USA
- Unit Size: 1
Description
Interleaf Finishing Flap Wheels. Alternating flaps of abrasive cloth and nonwoven finishing material. Provides some stock removal while leaving a brushed finish. Also good for deburring and finishing in on step. Other grades and combinations available upon request.
Tech Specs
Back To Top| Pack Quantity | 10/Box |
|---|---|
| Material | Aluminum Oxide |
| Shank | 1/4" |
| Width | 2" |
| Diameter | 2" |
| Grit | 80 |
| Max RPM | 13.700 |
| Brand | Wendt USA |
| Optimal RPM | 9.600 |