
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
17/64 Inch Diameter, 3xD Drill, 2 flutes, Carbide, TiN Coated, Whistle Notch Shank, 140° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 1184-6.750
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RT100 U style drill is a 2 flute, high penetration rate carbide drill designed to decrease cycle times and increase part quality. The point and flute geometry where developed to create a short, manageable chip form that can be easily evacuated from the hole. The RT100 U style drill has a self-centering point design that eliminates the need for preliminary spot drill operations. The wide-open flute design and short chip formation ability eliminates the need for peck drilling. The RT100 U drill can operate 3 to 5 times the penetration rate in inches per minute of a general purpose carbide drill thus reducing cycle time and decreasing manufacturing costs.
Features
Back To Top- Optimized cutting edge geometry
- Special web thinning
- Special point grind
- Highest cutting rates
- Short chips
- Alignment accurate holes
- Powerful machines
- Max. conc. error of clamped tool 0.02 mm
- Play-free spindles
Tech Specs
Back To Top| Flute Length (mm) | 34 |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Series | 1184 |
| Brand | Guhring |
| Coating/Finish | TiN |
| Metric Diameter | 6.75 mm |
| Shank Type | Whistle Notch |
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Diameter | 0.2657" |
| Point Angle | 140° |
| Shank Diameter (mm) | 8 |
| Length of Cut (mm) | 24 |
| Overall Length (mm) | 79 |
| Drilling Depth | 3xD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Fractional Diameter | 17/64" |