
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M Protecta 60 ft. with Anchors Temporary Horizontal Lifeline System
- Item Code: 1200101
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Industry first 3M DBI-SALA Confined Space Aluminum Tripod is sturdy, yet portable and easy to use even in the tight'st'spaces. built-in pulley system creates a simple way to lift and lower safety equipment and tools while keeping them centered. Workers know that this tripod exceeds the requirements of any job in a confined-space emergency situation.
Features
Back To Top- Available in a variety of standard, comfort, and hot works configurations
- Standard and Comfort P200 Harnesses are equipped with a fixed dorsal D-ring to help reduce the need for readjustment throughout the workday
- Select models available with web pSRL adapter to enable attachment of personal self-retracting lifelines
- Integrated suspension trauma straps included on most models
- Includes integrated auto-setting lanyard keepers
- Durable polyester web construction
- Web pSRL adapter enables fast and easy attachment of personal self-retracting lifelines
- Impact indicators provides ease of inspection for webbing integrity
- Available in the standard vest, comfort vest, comfort construction vest, and construction vest style configurations
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Net Weight (Imperial) | 13.6 lb. |
|---|---|
| Net Weight (Metric) | 6.0 kg |
| Overall Length (Imperial) | 60.0 ft. |
| Product Number | 1200101 |
| Product Type | Synthetic Horizontal Lifeline System |
| Weight (Imperial) | 13.6 lb. |
| Weight (Metric) | 6.0 kg |
| Industry Recommended | Construction |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Series | PRO-Line |
| Brand | 3M |
| Lifeline Length (Imperial) | 60.0 ft. |
| Lifeline Length (Metric) | 18.28 m |
| Maximum Number of Workers | 2 |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Color | Red |
| Overall Length (Metric) | 18.3 m |
| Lifeline Material | Web |
| Lifeline Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Specifications Met | OSHA 1926.502 |