
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M Protecta 60 ft. Web No Anchors Temporary Horizontal Lifeline System
- Item Code: 1200105
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Industry first 3M DBI-SALA Confined Space Aluminum Tripod is sturdy, yet portable and easy to use even in the tight'st'spaces. built-in pulley system creates a simple way to lift and lower safety equipment and tools while keeping them centered. Workers know that this tripod exceeds the requirements of any job in a confined-space emergency situation.
Features
Back To Top- The 3-way SRL with emergency retrieval or winch attach easily to mounting bracket
- Durable, lightweight, and portable aluminum design
- Telescoping adjustable locking legs
- Built-in pulley system for 3-way SRL with emergency retrieval or winch
- Slip-resistant rubber tripod feet
- Some models offer manually-operated winch and/or 3-way SRL with emergency retrieval
- Recommended for use in construction and general industrial applications
- Safety leg support chain
- Integrated 5,000 lb. (22 kN) anchor point
- 350 lb (159 kg) Capacity
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Lifeline Length (Imperial) | 60.0 ft. |
|---|---|
| Lifeline Length (Metric) | 18.28 m |
| Lifeline Material | Web |
| Net Weight (Imperial) | 10.6 lb. |
| Overall Length (Metric) | 18.3 m |
| Product Number | 1200105 |
| Series | PRO-Line |
| Weight (Imperial) | 10.6 lb. |
| Weight (Metric) | 26.9 kg |
| Maximum Number of Workers | 2 |
| Product Type | Synthetic Horizontal Lifeline System |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Industry Recommended | Utilities |
| Brand | 3M |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Specifications Met | OSHA 1926.502 |
| Overall Length (Imperial) | 60.0 ft. |