
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10 Inch Round Smooth Cut Hand File
- Item Code: 12084-APEX
- Brand: Nicholson
- Unit Size: 1
Description
Features
Back To Top- American Pattern Round File, Bastard Cut
- Primarily Used to File Circular Openings or Concave Surfaces
- Single Cut
- Tapered Slightly Towards Point
- Round Shape
- Safe Point on Round Files
Tech Specs
Back To Top| UPC | 037103120847 |
|---|---|
| Packaging | Boxed |
| Diameter | 3/8 in |
| Brand | Nicholson |
| File Cut | Smooth |
| Handled | No |
| Weight (Catalog) | 0.30 lb |
| Country of Origin | Brazil |
| File Shape | Round |
| Length | 10 in |
| Shelf Pack Quantity | 12 |
| Type | Files |