
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 (.5000) Straight 2-Flutes, Square Series 3242 Solid Dura-Carb End Mill
- Item Code: 12148-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton€™s 3242 straight, 2-flute solid carbide end mill, specifically suited for cutting Cast Iron, Brass, Bronze and Hardened Steels. Special geometries, sizes and coatings available upon request.
Features
Back To Top- Square End
- 2 Flutes
- Straight Flutes
- Single End
- Right Hand Cut
- Center Cutting
- Dura Carb (Micrograin)
- Standard Uncoated
- Inch Based Tools
- Shank Diameter Tolerance: h6
- Cutter Diameter Tolerance: +.000�� -.002�� / +0.000 -0.05mm
Tech Specs
Back To Top| Direction of Cut | RH |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Length Designator | SD |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Overall Length (Inch) | 3 |
| Weldon Flat | No |
| End Type | SE |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.0000 |
| Point End Type | Square |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.5000 |
| Coolant Through | No |
| End Type Character Designation | S |
| Flute Length (mm) | 25.40 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/2 |
| Flute Length (Inch) | 1 |
| Length | Standard |
| Coating/Finish | None |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.0000 |
| Series | 3242 |
| Shank Diameter (mm) | 12.70 |
| Brand | Fullerton |
| Overall Length (mm) | 76.20 |