
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M DBI-SALA Web Rebar/Positioning Lanyard
- Item Code: 1231520
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Help position yourself on the job with 3M DBI-SALA Positioning Lanyards. These safety harness lanyards are designed without'shock absorbers, making them ideal to help reduce the potential of workers from entering a fall risk zone or free falling from a distance of less than two feet. Featuring a single-leg design with easy- to-use, self-locking hardware, these positioning lanyards help provide protection, convenience, and peace of mind when your crew is working at low heights.
Features
Back To Top- DBI-SALA equipment is designed for use with DBI-SALA approved components and subsystems only.
- This equipment is for use by persons with a combined weight (person, clothing, tools, etc.) of no more than 310 lbs. (140.6 kg.)
- This equipment must be used by persons who have been properly trained in its correct application and use
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Anchor Material | Aluminum and Zinc Plated Steel |
|---|---|
| Harness Connection Hook Material | Aluminum and Zinc Plated Steel |
| Lanyard Length Imperial | 21.5 in. |
| Lanyard Length Metric | 54.61 cm |
| Overall Length (Imperial) | 22.0 in. |
| Product Number | 1231520 |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Color | Yellow |
| Specifications Met | OSHA 1926.502 |
| Anchor Connection Type | Rebar Hook |
| Brand | 3M |
| Lanyard Type | Fixed |
| Product Type | Positioning Lanyard |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Industry Recommended | Utilities |
| Leg Count | Y-Type Rebar Assembly |
| Lanyard Material | Polyester/Alumium Web |
| Harness Connection Type | Snap Hook |
| Weight (Imperial) | 3.6 lb. |