
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
160 mm Cutting Dia. x 63 mm OAL 9 Flute Shell Shank Copy Mill Cutter
- Item Code: 12391022600-W
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
A trusted multi-purpose solution for profiling and copy applications, the M100 series ensures a reliable platform for all of your copy milling, face milling, helical interpolation, and roughing needs, even in your most demanding operations.
Tech Specs
Back To Top| Shank Type | Shell Mill |
|---|---|
| Series | M100 |
| Overall Length (mm) | 63.00 mm |
| Overall Length (in.) | 2.4803" |
| Adapter/Shank/Bore Dia (in.) | 1.5748" |
| Coolant Thru | No |
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right |
| Adapter/Shank/Bore Dia (mm) | 40.00 mm |
| Material | Steel |