
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
32 mm Cutting Dia. X 16mm Shank x 90 mm OAL 2 Flute Weldon Shank Slotting Mill Cutter
- Item Code: 12391603000 W
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
Designed for maximum chip evacuation and optimum security, the M16 Series Slotting Mills are an excellent choice for T-Slot milling of steel and cast iron.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (mm) | 90.00 mm |
|---|---|
| Overall Length (in.) | 3.5430" |
| Adapter/Shank/Bore Dia (mm) | 16.00 mm |
| Coolant Thru | Yes |
| Shank Type | Cylindrical |
| Series | M16 |
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right |
| Material | Steel |
| Adapter/Shank/Bore Dia (in.) | 0.6299" |