
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15-1/4 x 19-7/8 x 12-7/16 Inch Blue Stak-N-Store Bins (3/Carton)
- Item Code: 13017-BLUE
- Brand: Akro-Mils
- Unit Size: 3
Description
Stak-N-Store Bins are the perfect way to organize heavy, bulky items. General purpose storage containers that are roomy and strong to hold almost anything. Bins stack to form tall, stable storage arrangements on floors or standard industrial shelving. Quality construction makes them virtually unbreakable.
Features
Back To Top- 75 lb. Wt. Capacity.
- Large radius corners and curved upper lip add strength.
- Side ribs add stability when stacked.
- Wide hopper front allows easy access to bulky items.
- Large comfort grip handles.
Tech Specs
Back To Top| Capacity | 75 |
|---|---|
| Carton Wt. (lbs.) | 14 |
| Length | 15-1/4" |
| Series | Stak-N-Store |
| Width | 19-7/8" |
| Color | Blue |
| Carton Qty | 2 |
| Brand | Akro-Mils |
| Height | 12-1/4" |