
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/64 (.0469) TIALN Coated 135° Series 1500 Solid Carbide Drill- Jobber Length
- Item Code: 13017-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality, 2-flute solid carbide drill can handle a wide variety of materials. Robust notched cam point and 30 degree spiral allow for higher feed rates and increased tool life. Offered in multiple sizes, both jobber and screw machine lengths. Advanced performance drills at a general purpose price.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 135� Notched Cam Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiALN and FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Point End Type | Notched |
|---|---|
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| Shank Diameter (mm) | 1.19 |
| Brand | Fullerton |
| Flute Length (Inch) | 3/4 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (Inch) | 1-1/2 |
| Shank Diameter (Inch) | 3/64 |
| Direction of Cut | RH |
| End Type | SE |
| Length Designator | 7xD |
| Series | 1500 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.7500 |
| Overall Length | 1.5 |
| Coolant Through | No |
| Decimal Size | 0.0469" |
| Length | 7xD |
| Metric Size | 1.19 mm |
| End Type Character Designation | N |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Fractional Size | 3/64" |
| Overall Length (mm) | 38.10 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.0469 |
| Weldon Flat | No |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Flute Length (mm) | 19.05 |
| Material | Solid Carbide |