
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp, Straight-Line, 5,000 RPM, Rear Exhaust, 5/8 Inch (16 mm) or 1 Inch (25 mm) Dia. Arbor, Lightweight Dynastraight Finishing Tool
- Item Code: 13102-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Lightweight Dynastraight includes 13061 Multi-Purpose Arbor for mounting optional abrasive wheels 1/2" to 3" wide (1/2" increments) with 5/8" or 1" center hole.
Features
Back To Top- 5,000 RPM, .4 hp. Ideal for 1/2" to 3" wide abrasive impregnated non-woven nylon wheels.
- Achieves smooth finishes on stainless steel and composites used in kitchen and bath industries.
- Mount Abrasive Belts with optional 94507 Dynacushion Pneumatic Wheel (3-1/4" dia. x 3" wide x 5/8" bore).
Tech Specs
Back To Top| Motor Free Speed (RPM) | 5,000 |
|---|---|
| Exhaust Type | Rear |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Length Inches (mm) | 11-1/2" (292) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Height Inches (mm) | 1-5/8" (40) |
| Max. Abrasive Dia. Inches (mm) | 8" (203) |
| Wheel Arbor Dia. Inches (mm) | 5/8" (16) or 1" (25) |
| Brand | Dynabrade |
| Tool Thread | 3/8"-24 Male |
| Motor Style | Planetary-Geared |
| hp (W) | .4 (298) |