
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
17/64 (.2656) FC7 Coated 135° Series 1500 Solid Carbide Drill- Jobber Length
- Item Code: 13103-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality, 2-flute solid carbide drill can handle a wide variety of materials. Robust notched cam point and 30 degree spiral allow for higher feed rates and increased tool life. Offered in multiple sizes, both jobber and screw machine lengths. Advanced performance drills at a general purpose price.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 135� Notched Cam Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiALN and FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | FC7 |
|---|---|
| End Type | SE |
| Series | 1500 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Overall Length | 3.5 |
| Shank Diameter (Inch) | 17/64 |
| Weldon Flat | No |
| Direction of Cut | RH |
| Length Designator | 7xD |
| Point End Type | Notched |
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| End Type Character Designation | N |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (Inch) | 3-1/2 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.2656 |
| Shank Diameter (mm) | 6.75 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 2.1250 |
| Fractional Size | 17/64" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 88.90 |
| Coolant Through | No |
| Decimal Size | 0.2656" |
| Flute Length (mm) | 53.98 |
| Length | 7xD |
| Brand | Fullerton |
| Flute Length (Inch) | 2-1/8 |
| Metric Size | 6.75 mm |