
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 0.014 in. Stainless Steel Fill 5/8"-11 UNC Nut Standard Twist Knot Wire Wheel
- Item Code: 13113
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 4" Standard Twist Knot Wire Wheel Brush provides a heavy-duty brushing action with some flexibility for demanding deburring cleaning and surface preparation applications on somewhat irregular surfaces. 5/8"-11 nut for use on right angle grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Provide heavy-duty brushing action with some flexibility
- Ideal for demanding cleaning applications on somewhat irregular surfaces
Tech Specs
Back To Top| Fill Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Standard Pack Quantity | 5 |
| Face Width | 1/2" |
| Brand | Weiler |
| Color | Grey |
| Diameter | 4" |
| Fill Diameter | 0.014" |
| Maximum RPM | 20000 |
| Trim Length | 7/8" |