
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/32 (.3438) FC7 Coated 135° Series 1500 Solid Carbide Drill- Jobber Length
- Item Code: 13123-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality, 2-flute solid carbide drill can handle a wide variety of materials. Robust notched cam point and 30 degree spiral allow for higher feed rates and increased tool life. Offered in multiple sizes, both jobber and screw machine lengths. Advanced performance drills at a general purpose price.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 135� Notched Cam Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiALN and FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | FC7 |
|---|---|
| Flute Spiral Direction | RH |
| Series | 1500 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.3438 |
| Brand | Fullerton |
| End Type | SE |
| Metric Size | 8.73 mm |
| Overall Length (Inch) | 4 |
| Shank Diameter (mm) | 8.73 |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Length (Inch) | 2-1/2 |
| Flute Length (mm) | 63.50 |
| Length Designator | 7xD |
| Point End Type | Notched |
| Number of Flutes | 2 |
| Fractional Size | 11/32" |
| Material | Solid Carbide |
| Length | 7xD |
| Overall Length | 4 |
| Overall Length (mm) | 101.60 |
| Shank Diameter (Inch) | 11/32 |
| Coolant Through | No |
| Decimal Size | 0.3438" |
| Flute Length (Decimal Inch) | 2.5000 |
| End Type Character Designation | N |
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| Weldon Flat | No |