
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 0.020 in. Steel Fill 5/8"-11 UNC Nut Roughneck Max Stringer Bead Wire Wheel
- Item Code: 13131
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler Roughneck Max 4 inch stringer bead wheels deliver unmatched weld cleaning performance by maximizing life, efficiency and consistency. The 4 inch brush is recommended for cleaning root pass welds, surface prep and other cleaning applications with a right angle grinder.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- The standard for high performance weld cleaning brushes
- Narrow face brushes are suitable for cleaning root and hot passes and reaching into corners
- Wider face wheels can be used for cleaning filler and cap passes as well as for other surface prep and cleaning applications
- Improved feel and comfort during use makes brush operation effortless
- Stronger, sharper wire delivers consistency and performance you can count on
- Unmatched cleaning power compared to competitors
- The operator can apply less pressure to clean, letting the wire do the work
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Fill Diameter | 0.020" |
| Standard Pack Quantity | 5 |
| Face Width | 3/16" |
| Fill Material | Steel |
| Diameter | 4" |
| Maximum RPM | 20000 |
| Trim Length | 7/8" |
| Arbor Hole Size | 5/8"-11 UNC |