
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 0.020 in. Stainless Steel Fill 5/8"-11 UNC Nut Roughneck Max Stringer Bead Wire Wheel
- Item Code: 13138
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler Roughneck Max 4" stringer bead wheels deliver unmatched weld cleaning performance by maximizing life, efficiency and consistency. This brush is recommended for cleaning root pass welds, surface prep and other cleaning applications. 5/8"-11 nut for use on right angle grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Deliver unmatched weld cleaning performance by maximizing life, efficiency and consistency
- The 4" brushes are recommended for cleaning root pass welds, surface prep and other cleaning applications.
- Narrow Face Brushes are Suitable for Cleaning Root and Hot Passes and Reaching Into Corners.
Tech Specs
Back To Top| Arbor Hole Size | 5/8"-11 UNC |
|---|---|
| Diameter | 4" |
| Maximum RPM | 20000 |
| Trim Length | 7/8" |
| Fill Diameter | 0.020" |
| Standard Pack Quantity | 5 |
| Color | Grey |
| Face Width | 3/16" |
| Brand | Weiler |
| Fill Material | Stainless Steel |