
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, Straight-Line, 3,400 RPM, Rear Exhaust, 5/8 Inch (16 mm) Dia. Arbor, Dynastraight Finishing Tool
- Item Code: 13202-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynastraight Air-Powered Abrasive Finishing Tool for graining, cleaning and polishing on stainless steel, aluminum, carbon steel and composites.
Features
Back To Top- 3,400 RPM, .7 hp. Model includes 13017 Arbor for up to 2" wide x 5/8" I.D. wheels.
- Any accessory with 5/8" dia. bore may be mounted.
Tech Specs
Back To Top| Exhaust Type | Rear |
|---|---|
| Wheel Arbor Dia. Inches (mm) | 5/8" (16) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Height Inches (mm) | 1-3/4" (44) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Length Inches (mm) | 13-5/8" (346) |
| Motor Free Speed (RPM) | 3,400 |
| Tool Thread | 1/2"-20 Male |
| Motor Style | Planetary-Geared |
| Brand | Dynabrade |
| hp (W) | .7 (522) |
| Max. Abrasive Dia. Inches (mm) | 8" (203) |