
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, Straight-Line, 4,500 RPM, Rear Exhaust, 1/2 Inch (13 mm) Dia. Arbor, Dynastraight Finishing Tool
- Item Code: 13206-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynastraight Air-Powered Abrasive Finishing Tool for graining, cleaning and polishing on stainless steel, aluminum, carbon steel and composites.
Features
Back To Top- 4,500 RPM, .7 hp. Model includes 13016 Arbor for up to 2" wide x 1/2" I.D. wheels.
- Accessories with 1/2" dia. bore (maximum speed of 4,500 RPM) may be mounted.
Tech Specs
Back To Top| Exhaust Type | Rear |
|---|---|
| Motor Style | Planetary-Geared |
| Tool Thread | 1/2"-20 Male |
| Wheel Arbor Dia. Inches (mm) | 1/2" (13) |
| Brand | Dynabrade |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| hp (W) | .7 (522) |
| Motor Free Speed (RPM) | 4,500 |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Height Inches (mm) | 1-3/4" (44) |
| Length Inches (mm) | 13-5/8" (346) |
| Max. Abrasive Dia. Inches (mm) | 8" (203) |