
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. 0.020 in. Steel Fill 5/8"-11 UNC Nut Roughneck Jr. Stringer Bead Wire Wheel
- Item Code: 13232
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 4-1/2" Roughneck Stringer Bead Weld Cleaning Brush is suitable for cleaning root and hot passes and reaching into corners. 5/8"-11 nut for use on right angle grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- The standard for high performance weld cleaning brushes
- Narrow face brushes are suitable for cleaning root and hot passes and reaching into corners
- Wider face wheels can be used for cleaning filler and cap passes as well as for other surface prep and cleaning applications
- 3/8" T of face plate
Tech Specs
Back To Top| Arbor Hole Size | 5/8"-11 UNC |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Fill Diameter | 0.020" |
| Face Width | 3/16" |
| Diameter | 4-1/2" |
| Maximum RPM | 15000 |
| Fill Material | Steel |
| Standard Pack Quantity | 5 |
| Trim Length | 13/16" |