
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 (.1250) TIALN Coated 135° Series 1500 Solid Carbide Drill- Stub
- Item Code: 13240-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality, 2-flute solid carbide drill can handle a wide variety of materials. Robust notched cam point and 30 degree spiral allow for higher feed rates and increased tool life. Offered in multiple sizes, both jobber and screw machine lengths. Advanced performance drills at a general purpose price.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 135� Notched Cam Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiALN and FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Brand | Fullerton |
|---|---|
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.6250 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Metric/Inch | Inch |
| Overall Length (Inch) | 2 |
| Fractional Size | 1/8" |
| Length Designator | 5xD |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Flute Length (Inch) | 5/8 |
| Metric Size | 3.18 mm |
| End Type Character Designation | N |
| Number of Flutes | 2 |
| Weldon Flat | No |
| Coolant Through | No |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Length (mm) | 15.88 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.0000 |
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| Point End Type | Notched |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1250 |
| Shank Diameter (mm) | 3.18 |
| Decimal Size | 0.1250" |
| Length | 5xD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (mm) | 50.80 |
| End Type | SE |
| Series | 1500 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/8 |