
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
E (.2500) FC7 Coated 135° Series 1500 Solid Carbide Drill- Stub
- Item Code: 13297-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality, 2-flute solid carbide drill can handle a wide variety of materials. Robust notched cam point and 30 degree spiral allow for higher feed rates and increased tool life. Offered in multiple sizes, both jobber and screw machine lengths. Advanced performance drills at a general purpose price.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 135� Notched Cam Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiALN and FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Brand | Fullerton |
|---|---|
| Coating/Finish | FC7 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.0000 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Metric Size | 6.35 mm |
| Metric/Inch | Inch |
| Decimal Size | 0.2500" |
| Length Designator | 5xD |
| Overall Length (Inch) | 2-1/2 |
| Shank Diameter (mm) | 6.35 |
| Fractional Size | 1/4" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.5000 |
| Coolant Through | No |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Length (mm) | 25.40 |
| Overall Length (mm) | 63.50 |
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| End Type | SE |
| Series | 1500 |
| End Type Character Designation | N |
| Number of Flutes | 2 |
| Weldon Flat | No |
| Length | 5xD |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.2500 |
| Flute Length (Inch) | 1 |
| Letter Size | E |
| Point End Type | Notched |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4 |