
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp, 7° Offset, 3,200 RPM, Rear Exhaust, 5/8 Inch (16 mm) Dia. Arbor, Mini-Dynisher Finishing Tool
- Item Code: 13300-DYNA
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Tool powers optional Dynacushion pneumatic wheel. Finish virtually any shape, contour or material, including stainless steel, aluminum, carbon steel, copper, brass, plastic, fiberglass, composites, wood, etc.
Features
Back To Top- Mini-Dynisher Air-Powered Abrasive Finishing Tool achieves superior in-line finishes on metal.
- 3,200 RPM, .4 hp. Ideal for use with optional 94507 Dynacushion pneumatic wheel (3-1/4" dia. x 3" wide).
- Shroud allows for up to 4-1/2" diameter accessories.
Tech Specs
Back To Top| Wheel Arbor Dia. Inches (mm) | 5/8" (16) |
|---|---|
| hp (W) | .4 (298) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Height Inches (mm) | 7" (178) |
| Length Inches (mm) | 10" (254) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Motor Free Speed (RPM) | 3,200 |
| Brand | Dynabrade |
| Max. Abrasive Dia. Inches (mm) | 5" (127) |
| Motor Style | Planetary-Geared |
| Exhaust Type | Rear |