
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
17/64 (.2656) FC7 Coated 135° Series 1500 Solid Carbide Drill- Stub
- Item Code: 13301-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality, 2-flute solid carbide drill can handle a wide variety of materials. Robust notched cam point and 30 degree spiral allow for higher feed rates and increased tool life. Offered in multiple sizes, both jobber and screw machine lengths. Advanced performance drills at a general purpose price.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 135� Notched Cam Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiALN and FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Direction of Cut | RH |
|---|---|
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.5000 |
| Point End Type | Notched |
| Metric Size | 6.75 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | FC7 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.0000 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Fractional Size | 17/64" |
| Length Designator | 3xD |
| Brand | Fullerton |
| End Type | SE |
| Flute Length (Inch) | 1 |
| Metric/Inch | Inch |
| Series | 1500 |
| Coolant Through | No |
| Decimal Size | 0.2656" |
| Overall Length (Inch) | 2-1/2 |
| Overall Length (mm) | 63.50 |
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| Weldon Flat | No |
| Flute Length (mm) | 25.40 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.2656 |
| Shank Diameter (Inch) | 17/64 |
| End Type Character Designation | N |
| Length | 3xD |
| Shank Diameter (mm) | 6.75 |