
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
21/64 (.3281) FC7 Coated 135° Series 1500 Solid Carbide Drill- Stub
- Item Code: 13317-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality, 2-flute solid carbide drill can handle a wide variety of materials. Robust notched cam point and 30 degree spiral allow for higher feed rates and increased tool life. Offered in multiple sizes, both jobber and screw machine lengths. Advanced performance drills at a general purpose price.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 135� Notched Cam Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiALN and FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.3281 |
|---|---|
| Direction of Cut | RH |
| Point End Type | Notched |
| Coolant Through | No |
| End Type Character Designation | N |
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| Coating/Finish | FC7 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Fractional Size | 21/64" |
| Length Designator | 3xD |
| Metric Size | 8.33 mm |
| Overall Length (Inch) | 2-3/4 |
| Overall Length (mm) | 69.85 |
| Series | 1500 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.2500 |
| Flute Length (Inch) | 1-1/4 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.7500 |
| Weldon Flat | No |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Length (mm) | 31.75 |
| Length | 3xD |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter (Inch) | 21/64 |
| Brand | Fullerton |
| Decimal Size | 0.3281" |
| End Type | SE |
| Metric/Inch | Inch |
| Shank Diameter (mm) | 8.33 |