
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/32 (.3438) FC7 Coated 135° Series 1500 Solid Carbide Drill- Stub
- Item Code: 13321-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality, 2-flute solid carbide drill can handle a wide variety of materials. Robust notched cam point and 30 degree spiral allow for higher feed rates and increased tool life. Offered in multiple sizes, both jobber and screw machine lengths. Advanced performance drills at a general purpose price.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 135� Notched Cam Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiALN and FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Brand | Fullerton |
|---|---|
| Flute Spiral Direction | RH |
| Fractional Size | 11/32" |
| Metric Size | 8.73 mm |
| Metric/Inch | Inch |
| Overall Length (mm) | 76.20 |
| Coating/Finish | FC7 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.2500 |
| Series | 1500 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.3438 |
| Shank Diameter (Inch) | 11/32 |
| Overall Length (Inch) | 3 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.0000 |
| Shank Diameter (mm) | 8.73 |
| Decimal Size | 0.3438" |
| Point End Type | Notched |
| Direction of Cut | RH |
| End Type | SE |
| End Type Character Designation | N |
| Flute Length (Inch) | 1-1/4 |
| Flute Length (mm) | 31.75 |
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| Weldon Flat | No |
| Coolant Through | No |
| Length | 3xD |
| Length Designator | 3xD |