
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
23/64 (.3594) FC7 Coated 135° Series 1500 Solid Carbide Drill- Stub
- Item Code: 13325-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality, 2-flute solid carbide drill can handle a wide variety of materials. Robust notched cam point and 30 degree spiral allow for higher feed rates and increased tool life. Offered in multiple sizes, both jobber and screw machine lengths. Advanced performance drills at a general purpose price.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 135� Notched Cam Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiALN and FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Shank Diameter (Inch) | 23/64 |
|---|---|
| Coolant Through | No |
| Metric Size | 9.13 mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.0000 |
| Length | 3xD |
| Shank Diameter (mm) | 9.13 |
| Direction of Cut | RH |
| End Type | SE |
| Series | 1500 |
| Brand | Fullerton |
| Flute Length (mm) | 31.75 |
| Metric/Inch | Inch |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 76.20 |
| Coating/Finish | FC7 |
| Material | Solid Carbide |
| Decimal Size | 0.3594" |
| Flute Length (Inch) | 1-1/4 |
| Length Designator | 3xD |
| Point End Type | Notched |
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| End Type Character Designation | N |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.2500 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Fractional Size | 23/64" |
| Overall Length (Inch) | 3 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.3594 |
| Weldon Flat | No |