
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
25/64 (.3906) FC7 Coated 135° Series 1500 Solid Carbide Drill- Stub
- Item Code: 13331-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality, 2-flute solid carbide drill can handle a wide variety of materials. Robust notched cam point and 30 degree spiral allow for higher feed rates and increased tool life. Offered in multiple sizes, both jobber and screw machine lengths. Advanced performance drills at a general purpose price.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 135� Notched Cam Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiALN and FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (Decimal Inch) | 3.0000 |
|---|---|
| Weldon Flat | No |
| Decimal Size | 0.3906" |
| End Type | SE |
| Fractional Size | 25/64" |
| Series | 1500 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.3906 |
| End Type Character Designation | N |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.2500 |
| Flute Length (mm) | 31.75 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter (mm) | 9.92 |
| Coating/Finish | FC7 |
| Metric Size | 9.92 mm |
| Point End Type | Notched |
| Direction of Cut | RH |
| Brand | Fullerton |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Metric/Inch | Inch |
| Overall Length (Inch) | 3 |
| Overall Length (mm) | 76.20 |
| Coolant Through | No |
| Flute Length (Inch) | 1-1/4 |
| Length | 3xD |
| Length Designator | 3xD |
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| Shank Diameter (Inch) | 25/64 |