
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
29/64 (.4531) FC7 Coated 135° Series 1500 Solid Carbide Drill- Stub
- Item Code: 13342-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality, 2-flute solid carbide drill can handle a wide variety of materials. Robust notched cam point and 30 degree spiral allow for higher feed rates and increased tool life. Offered in multiple sizes, both jobber and screw machine lengths. Advanced performance drills at a general purpose price.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 135� Notched Cam Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiALN and FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Direction of Cut | RH |
|---|---|
| Metric Size | 11.51 mm |
| Point End Type | Notched |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | FC7 |
| Decimal Size | 0.4531" |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Length Designator | 3xD |
| Overall Length (mm) | 76.20 |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | Fullerton |
| End Type | SE |
| Metric/Inch | Inch |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.0000 |
| Series | 1500 |
| Fractional Size | 29/64" |
| End Type Character Designation | N |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.2500 |
| Flute Length (mm) | 31.75 |
| Length | 3xD |
| Shank Diameter (Inch) | 29/64 |
| Coolant Through | No |
| Flute Length (Inch) | 1-1/4 |
| Overall Length (Inch) | 3 |
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.4531 |
| Shank Diameter (mm) | 11.51 |
| Weldon Flat | No |