
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 hp, Straight-Line, 950 RPM, Rear Exhaust, 5/8 Inch (16 mm) or 1 Inch (25 mm) Dia. Arbor, Dynastraight Finishing Tool
- Item Code: 13500-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynastraight Air-Powered Abrasive Finishing Tool for graining, cleaning and polishing on stainless steel, aluminum, carbon steel and composites.
Features
Back To Top- 950 RPM, 1 hp. Model includes 13071 Combo Arbor, for up to 3" (76) wide wheels with 5/8" (16) or 1" (25) diameter center hole.
- Slower speed achieves longer and deeper grain pattern in work surface.
Tech Specs
Back To Top| Length Inches (mm) | 15-3/4" (400) |
|---|---|
| Motor Free Speed (RPM) | 950 |
| hp (W) | 1 (744) |
| Brand | Dynabrade |
| Max. Abrasive Dia. Inches (mm) | 8" (203) |
| Tool Thread | 1/2"-20 Male |
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Motor Style | Planetary-Geared |
| Exhaust Type | Rear |
| Height Inches (mm) | 1-7/8" (48) |
| Wheel Arbor Dia. Inches (mm) | 5/8" (16) or 1" (25) |