
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 hp, Straight-Line, 3,400 RPM, Rear Exhaust, 5/8 Inch (16 mm) or 1 Inch (25 mm) Dia. Arbor, Dynastraight Finishing Tool
- Item Code: 13506
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynastraight Air-Powered Abrasive Finishing Tool for graining, cleaning and polishing on stainless steel, aluminum, carbon steel and composites.
Features
Back To Top- 3,400 RPM, 1 hp. Model includes 13071 Combo Arbor for up to 3" wide wheels with 5/8" or 1" diameter center hole.
- Any Dynacushion pneumatic wheel with 5/8" dia. Bore (such as 92936) may be mounted.
Tech Specs
Back To Top| Length Inches (mm) | 15-1/8" (384) |
|---|---|
| hp (W) | .7 (522) |
| Motor Style | Planetary-Geared |
| Exhaust Type | Rear |
| Height Inches (mm) | 1-7/8" (48) |
| Tool Thread | 1/2"-20 Male |
| Wheel Arbor Dia. Inches (mm) | 1/2" (13) |
| Max. Abrasive Dia. Inches (mm) | 8" (203) |
| Brand | Dynabrade |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Motor Free Speed (RPM) | 4,500 |
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |