
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 hp, Straight-Line, 4,500 RPM, Rear Exhaust, 5/8 Inch (16 mm) or 1 Inch (25 mm) Dia. Arbor, Dynastraight Finishing Tool
- Item Code: 13508-DYNA
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynastraight Air-Powered Abrasive Finishing Tool for graining, cleaning and polishing on stainless steel, aluminum, carbon steel and composites.
Features
Back To Top- 4,500 RPM, 1 hp. Model includes 13071 Combo Arbor for up to 3" wide wheels with 5/8" or 1" dia. center hole.
Tech Specs
Back To Top| Tool Thread | 1/2"-20 Male |
|---|---|
| Exhaust Type | Rear |
| Motor Style | Planetary-Geared |
| Brand | Dynabrade |
| hp (W) | 1 (744) |
| Length Inches (mm) | 14-1/2" (369) |
| Motor Free Speed (RPM) | 6,000 |
| Wheel Arbor Dia. Inches (mm) | 5/8" (16) or 1" (25) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |
| Height Inches (mm) | 1-7/8" (48) |
| Max. Abrasive Dia. Inches (mm) | 8" (203) |