
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 hp, Straight-Line, 3,400 RPM, Rear Exhaust, 1/2 Inch (13 mm) Dia. Arbor, Dynastraight 6 Inch (152 mm) Extension Finishing Tool
- Item Code: 13512-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynastraight Air-Powered Abrasive Finishing Tool for graining, cleaning and polishing on stainless steel, aluminum, carbon steel and composites.
Features
Back To Top- 3,400 RPM, 6" Extension, 1 hp. 1/2" diameter arbor for up to 2" wide x 1/2" I.D. wheels. Any accessory with 1/2" diameter bore may be mounted.
- Ideal set-up for optional surface conditioning discs.
- Cushioned grip enhances operator comfort.
Tech Specs
Back To Top| Exhaust Type | Rear |
|---|---|
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |
| hp (W) | 1 (744) |
| Height Inches (mm) | 1-7/8" (48) |
| Motor Free Speed (RPM) | 3,400 |
| Arbor Thread | 5/8"-11 Male |
| Brand | Dynabrade |
| Length Inches (mm) | 18-5/8" (472) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Motor Style | Planetary-Geared |
| Max. Abrasive Dia. Inches (mm) | 8" (203) |