
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 hp, Straight-Line, 4,500 RPM, Rear Exhaust, 1/2 Inch (13 mm) Dia. Arbor, Dynastraight 6 Inch (152 mm) Extension Finishing Tool
- Item Code: 13517-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynastraight Air-Powered Abrasive Finishing Tool for graining, cleaning and polishing on stainless steel, aluminum, carbon steel and composites.
Features
Back To Top- 4,500 RPM, 6" Extension, 1 hp. Includes 1/2" diameter arbor for up to 2" wide x 1/2" I.D. wheels.
Tech Specs
Back To Top| Height Inches (mm) | 1-7/8" (48) |
|---|---|
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Length Inches (mm) | 18-3/4" (475) |
| Max. Abrasive Dia. Inches (mm) | 8" (203) |
| Wheel Arbor Dia. Inches (mm) | 5/8" (16) or 1" (25) |
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |
| Motor Style | Planetary-Geared |
| Exhaust Type | Rear |
| Brand | Dynabrade |
| hp (W) | .7 (522) |
| Motor Free Speed (RPM) | 4,500 |