
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8 x 7/8 Inch MED Silicon Carbide Taper Point
- Item Code: 14-M
- Brand: Cratex
- Unit Size: 100
Description
Silicon carbide is a fast-cutting abrasive commonly used on non-ferrous metals and in low-pressure applications.
Tech Specs
Back To Top| Shape | Taper |
|---|---|
| Type | Rubberized |
| Length | 7/8" |
| Material | Silicon Carbide |
| Diameter | 5/8" |
| Hole Size | 1/8" |
| Brand | Cratex |
| Grade | Medium |
| Thickness | 7/8" |