
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.5 hp, Straight-Line, 20,000 RPM, Front Exhaust Dynafile Abrasive Belt Tool
- Item Code: 14000-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Tool includes 11218 Contact Arm for standard use. Also accepts a variety of additional Contact Arms. Superior belt tracking permits use of abrasive belts 1/8", 1/4" or 1/2" wide x 24" long. Work in areas as small as 3/8" diameter.
Features
Back To Top- World-famous Dynafile replaces tedious hand filing and sanding. Grind, deburr, blend, polish, finish and more!
- Grind from contact wheel or platen pad. Finish and polish using slack of belt. For use on metal, plastic, fiberglass, composites, rubber, glass and stone.
- Motor easily adjusts to the most comfortable throttle lever position. Lightweight composite belt guard allows quick and easy belt change!
- Hard and soft platen pads mount onto Contact Arms for heavy grinding or contour polishing.
Tech Specs
Back To Top| Length Inches (mm) | 14.6" (371) |
|---|---|
| Belt Size Inches (mm) | 1/8-1/2" (3-13) W x 24" (610) L |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Front Exhaust |
| hp (W) | .5 (373) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Motor Style | Straight-Line |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 5,800 (1,762) |
| Height Inches (mm) | 4.6" (116) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Motor Free Speed (RPM) | 20,000 |