
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0650 in. Cutter Diameter x 0.0970 in. Length of Cut 4 Flute AlTiN Coated Carbide Square End Mill
- Item Code: 14065-C3
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
Stub and Standard
Features
Back To Top- Cutter diameter down to .001"
- Center cutting
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Coating | AlTiN |
|---|---|
| Length of Cut | 0.0970" |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Length of Cut Multiple | (1.5x) |
| Brand | Harvey Tool |
| Decimal Cutting Diameter | 0.0650" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |