
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 x 1/16 x 1/4 Inch A36MTX Type 1 Deburring Disc
- Item Code: 140842
- Brand: Rex-Cut
- Unit Size: 1
Description
Rex-Cut Type 1 Deburring Wheels are manufactured from our signature abrasive materials designed for blending, deburring, and finishing applications.
MTX – Hard, for light to medium stock removal.
10 PIECE MINIMUM
Features
Back To Top- Debur and finish in one step
- Smooth controlled grinding action
- Remove burs without changing part geometry
- 5x or more life vs. non-woven synthetic fiber wheels
- No smearing or back transfer on stainless steel and exotic alloys
- Ideal for use on robotic applications
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Wheel Type | Type 1 |
|---|---|
| Arbor Hole Size | 1/4" |
| Bond | MTX |
| Max RPM | 13,560 |
| Thickness | 1/16" |
| Wheel Diameter | 4" |
| Brand | Rex-Cut |
| Grit | 36 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |