
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, 7° Offset, 20,000 RPM, Rear Exhaust, for 1 Inch x 18 Inch L (25 mm x 457 mm) Belts, Dynangle Abrasive Belt Tool
- Item Code: 14200-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Powerful direct-drive air motor with adjustable speed. Compact tool is ideal for work in tight spots; handle is multi-positional. Perfect for blending radiuses and adding grain to stainless steel sinks.
Features
Back To Top- Quick and easy abrasive belt change. Accepts coated abrasive belts and non-woven nylon belts.
- Interchangeable Contact Arms match specific applications on stainless steel (see below). Also ideal for refinishing drilling screws and pump screws.
- Includes 14266 Contact Arm and 11605 Hard/Cork Dynapad Platen Pad.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 1" (25) W x 18" (457) L |
|---|---|
| Max. SFPM (SM/Min.) | 6,540 (1,987) |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Rear Exhaust |
| hp (W) | .7 (522) |
| Height Inches (mm) | 5" (127) |
| Motor Free Speed (RPM) | 20,000 |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Motor Style | 7 Degree Offset |
| Length Inches (mm) | 11" (279) |