
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.2 hp, Straight-Line, 13,000 RPM, Rear Exhaust, for 2 Inch W x 34 Inch L (51 mm x 864 mm) Belts, Dynangle II Abrasive Belt Tool, Single Motor
- Item Code: 14300-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Polish, grind contours and flats. Surface conditions stainless steel and most other metals. Also used on wood, plastic, fiberglass and composites. Blends and finishes solder seams. Built-in abrasive belt guard; fast belt change.
Features
Back To Top- Single Motor model uses 2" x 34" belts; belts spans 11-1/2" for 'strap polishing' up to 36" diameter pipe.
- 14350 Conversion Kit available to upgrade single motor model to a dual motor model at a later date, if desired.
- Safety-lock lever-throttle; hanger brackets included for optional overhead suspension.
- For grinding with a platen pad, dual motor models are recommended.
Tech Specs
Back To Top| Air Inlet Thread | 1/2" NPT |
|---|---|
| Height Inches (mm) | 8-1/2" (216) |
| Motor Style | Straight-Line |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/2" (13) |
| hp (W) | 1.2 (895) |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Rear Exhaust |
| Belt Size Inches (mm) | 2" (51) W x 34" (864) L |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 8,500 (2,591) |
| Length Inches (mm) | 18-7/8" (479) |
| Motor Free Speed (RPM) | 13,000 |