
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.4 hp, Straight-Line, 13,000 RPM, Rear Exhaust, for 2 Inch W x 45 Inch L (51 mm x 1143 mm) Belts, Dynangle II Abrasive Belt Tool, Dual Motor w/Platen
- Item Code: 14306-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Polish, grind contours and flats. Surface conditions stainless steel and most other metals. Also used on wood, plastic, fiberglass and composites. Blends and finishes solder seams. Built-in abrasive belt guard; fast belt change.
Features
Back To Top- Heavy-Duty 'Dual Motor' with Platen, offers extra power. Uses 2" x 45" belts; belts spans 17" for polishing pipe up to 48" diameter.
- Includes 2" wide x 6" long platen which is easily removed for strap polishing.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 2" (51) W x 45" (1,143) L |
|---|---|
| Height Inches (mm) | 9-1/2" (241) |
| Length Inches (mm) | 22-7/8" (581) |
| Motor Free Speed (RPM) | 13,000 |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Rear Exhaust |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 8,500 (2,591) |
| Air Inlet Thread | 1/2" NPT |
| hp (W) | 2.0 (1,492) |
| Motor Style | Straight-Line |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/2" (13) |